Aktualności

Drukuj

06.03.2018 W pięciu polskich gminach powstaną naukowe stacje zabaw o wartości pół miliona złotych

Pięć tygodni, ponad 760 tysięcy oddanych głosów i ambitna walka do samego końca. Tak wyglądała rywalizacja w ramach organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Stawką internetowego głosowania były nowoczesne edukacyjne place zabaw o łącznej wartości pół miliona złotych. Polacy zdecydowali, że powstaną w pięciu gminach – Konarzynach, Miłoradzu, Trzemesznie, Łosicach i Żegocinie.

Do udziału w programie „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” zgłosiło się ponad 170 gmin. Od 24 stycznia do 28 lutego br. każda z nich miała szansę wygrać atrakcyjną nagrodę – Naukową Stację Zabaw PGNiG o wartości 100 tys. zł każda, fundowaną przez organizatorów. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło wskazać lokalizację dla przyszłej stacji i zachęcić mieszkańców do głosowania na stronie www.powietrzebezsmieci.pl.

Nasza kampania ma charakter edukacyjny, dlatego każdy, kto chciał oddać głos, musiał obejrzeć krótki filmik o tematyce ekologicznej i udzielić odpowiedzi na związane z nim pytanie. W ten sposób mogliśmy budować świadomość ekologiczną wśród mieszkańców gmin. Dziennie odnotowywaliśmy blisko 22 tysiące głosów, co oznacza, że akcja cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem podkreśla Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG SA.

Naukowe Stacje Zabaw będą składały się z kilkunastu urządzeń edukacyjno-rekreacyjnych, takich jak tablice do zabawy w eko-memory, panele sensoryczne, huśtawki, obrotowe cylindry do animacji obrazów, a także tablice informacyjne. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli w trakcie zabawy dowiedzieć się między innymi, jak dbać o środowisko naturalne. Na placu zabaw będą również dostępne ławeczki otoczone trawą i krzewami ozdobnymi. Budowa stacji planowana jest w wakacje 2018 roku.

Serdecznie gratulujemy zwycięskim gminom. Są one zlokalizowane w różnych częściach kraju, w tym w województwie małopolskim, czyli tam gdzie problemy ze smogiem są szczególnie dotkliwe. Jesteśmy przekonani, że w dłuższej perspektywie budowa świadomości ekologicznej pozwoli na poprawę jakości powietrza w Polsce dodaje Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza.

Oprócz gmin, w programie PGNiG „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, biorą udział szkoły podstawowe. Zgłosiło się prawie 1000 placówek, do których trafiły ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I–III. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele mają przeprowadzić pięć lekcji, poświęconych zanieczyszczeniu powietrza i sposobom na jego ograniczenie. Trzy szkoły z najciekawiej zrealizowanymi lekcjami wygrają wyposażenie dla pracowni przyrodniczych o wartości 30 tys. zł.

Oprócz serii lekcji edukacyjnych w jednej ze szkół w każdym z 16 województw pojawi się Radek Brzózka, ambasador programu „Powietrze bez śmieci”. Prezenter telewizyjny i popularyzator nauki weźmie udział w lekcjach pokazowych, podczas których wspólnie z dziećmi i nauczycielami przeprowadzi eksperymenty naukowe, związane z zanieczyszczeniami powietrza.

Powrót